Sveicināti, viesis   
 
  [EN] [LV] Web lapas karte 
Zinātnieku nakts
2014. gads
2013. gads
2012. gads
2011. gads
2010. gads
2009. gads
2008. gads

Zinātne
Kontaktinformācija
Zinātnes padome
Profesūra
LZP Apstiprinātie eksperti
Reģionālistikas zinātniskais institūts
Doktorantūra
Konferences un zinātniskie pasākumi
RA rakstu krājumi
Zinātnisko publikāciju datu bāze
Akadēmiskā personāla publikāciju saraksts
Zinātnieku nakts
Zinātniskās darbības gadagrāmata
Noderīgas saites
RA publiskais pārskats

Aktuāli


Ievadi savu e-pastu, lai saņemtu jaunāko informāciju par Rēzeknes Augstskolu:


Reklāma
 
» 2011. gads
Iepazīsti ķīmijas pasauli jeb "Zinātnieku nakts 2011" Rēzeknes Augstskolā

23. septembris ir zīmīgs ne tikai ar to, ka šajā datumā Latvijā iestājās astronomiskais rudens, bet arī ar to, ka Rēzeknes Augstskolā (RA) jau ceturto gadu pēc kārtas tika rīkots pasākums „Zinātnieku nakts 2011”. Tas ir pasākums, kurš vienā laikā notiek visā Eiropā - Eiropas Komisijas atbalstīts un finansēts projekts, to realizē Latvijas Zinātņu akadēmija sadarbībā ar Latvijas augstskolām un zinātniskajiem institūtiem. Rēzeknes Augstskola apmeklētājiem sniedza plašu programmu, kurā ikviena vecumposma pārstāvis varēja atrast sev atbilstošu aktivitāti, kas bija saistīta ar šī gada tēmu „Aizraujošā ķīmija”.

Rēzeknes Augstskolas mācībspēki un studenti pasākuma „Zinātnieku nakts” apmeklētājiem dažādās interesantās un izzinošās aktivitātēs ļāva ieskatīties ķīmijas daudzveidīgajā pielietojamībā un ieveda tās brīnumainajā pasaulē. Valodu ķīmija, ūdens ķīmija, alķīmija uzturzinātne, ķīmijas pasaku zeme, aizraujošā ķīmijas krāsu pasaule – tās ir tikai dažas no „Zinātnieku nakts” piedāvātajām aktivitātēm. Ķīmijas pasaules iepazinēji pasākuma laikā līdzdarbojās dažādos eksperimentos, piedalījās degustācijās, iepazina ķērpju dabu, „ķīmiju” un virtuvi, veicot dažādus uzdevumus un baudot Īslandes ķērpja tēju, neizpalika arī vērtīgas informācijas iegūšana par dabīgo ķīmiju skaistumkopšanā. Ar noslēpumiem skaistuma pasaulē iepazīstināja RA absolvente Liene Putāne.

„Zinātnieku naktī” interjera un vides dizaina programmas 1. un 2. kursi piedāvāja aktivitāti ar intriģējošu nosaukumu „Uzmanību – piktogramma!” Kā zināms, piktogramma ir zīmētās rakstības elements – stilizēts attēls vai zīmējums, ko izmanto par rakstzīmi. Mūsdienās piktogrammas izmanto reklāmās, izkārtnēs, ceļa zīmēs u.c. Studente Jolanta Jonikāne bija sagatavojusi prezentāciju par piktogrammām, pastāstīja par to izcelsmi, veidiem, pielietojumu un nozīmi publiskajā telpā un cilvēku ikdienas dzīvē. Lai skatītāji varētu izprast un saskatīt piktogrammas arī turpmāk, varēja vērot īsu humora pilnu filmiņu par dažādām piktogrammām. Vēlāk dalībnieki varēja iesaistīties interesantās spēlēs, atminot piktogrammas, veicot „Pikto-redzes pārbaudi”. Bija arī sagatavoti dažādu piktogrammu zīmogi no kartupeļiem, kurus varēja ar košu krāsu palīdzību spiest uz papīra lapām. Zinātkāru cilvēku – bērnu un pusaudžu – šajā aktivitātē bija daudz, visiem patika sniegtā lekcija un piedāvātās aktivitātes. 2.kursa interjeristi uzskata, ka šis pasākums bija izdevies. Viņi teic, ka esot guvuši jaunu pieredzi pasākumu organizēšanas jomā un devuši jaunas zināšanas cilvēkiem, kuri īsti nezināja, kas ir piktogrammas,  ko tās nozīmē.

Pasākuma dalībnieki ar patiesu aizrautību iesaistījās aktivitātē „Noķer noziedznieku!”, kuras laikā viņiem no puzles gabaliņiem bija jāsaliek cilvēka seja un pēc šīs fotogrāfijas plašajā augstskolas ēkā jāatrod šis „noziedznieks”. Ar tikpat lielu aizrautību un degsmi jaunieši piedalījās nakts orientēšanās sacensībās un izbaudīja pozitīvo emociju ķīmiju, dziedot karaoki. Teltī, kurā tika dziedātas dziesmas, nepārtraukti atradās cilvēki, viņi bija pozitīvo emociju ķīmijas varā un ar patiesu prieku un atdevi dziedāja dažādas dziesmas.

Interesenti varēja uzzināt arī naudas maģisko formulu un iegaumēt viltīgus paņēmienus naudas pievilināšanā, ar šim zināšanām dalījās RA docente Iluta Arbidāne. Latgolys Studentu centrs „Zinātnieku nakts” laikā sparīgi visus aicināja uz Latgales karaļvalsti, kur varēja pārbaudīt jūtu ķīmiju, piedaloties akcijā „Ļūbej mani, ženej mani”. Tika meklēts visgudrākais, visdrosmīgākais un visacīgākais princis princesei. Potenciālajam preciniekam bija jāveic dažādi uzdevumi, pārbaudot savu drosmi un gudrību, ejot ciemos pie raganām un neprātīgajiem zinātniekiem. Princesei tika atrasts gan princis, gan stikla kurpīte. Savukārt viens laimīgais savā īpašumā ieguva latgaliešu mūzikas disku.

„Zinātnieku nakts” ietvaros RA tika demonstrēta videofilma „Latgolys laikadečs”, kuras režisors ir Rēzeknes Augstskolas absolvents Edgars Blinovs. Arī galvenās lomas atveidotāji ir cieši saistīti ar Rēzeknes Augstskolu – Leila Rasima, kura filmā ir iejutusies Veronikas lomā, absolvējusi Rēzeknes Augstskolu, savukārt Ingaru Gusānu jeb Sovvaļnīku filmā var redzēt kā Benediktu, bet ikdienā satikt kā latīņu valodas pasniedzēju un pētnieku RA. Filmas demonstrēšana ir spilgts apliecinājums, ka zinātniekiem ārpus zinātnes ir daudz aizraušanos un dažādu interešu.

Bērnu rotaļu istabā bērni ar interesi iesaistījās eksperimentu veikšanā, ne tikai to paveicot, bet arī kopīgi izrunājot, kāpēc tā ir noticis, kādi tam iemesli. Kā pastāstīja RA 4. kursa studente Liene Leja (specialitāte - pamatizglītības skolotājs sākumskolā), tad atsaucība esot bijusi liela. „Eksperimenti tika veikti praktiski, lai arī bērni tos iegaumētu un varētu paveikt mājās. Kopīgi veidojām dažādas lietas, bija iespēja iet rotaļās, veidot figūras no plastilīna. Nodarbēs iesaistījās ne tikai bērni, bet arī bērnu vecāki,” atceras Liene.

„Zinātnieku nakts” apmeklētāji bija ieradušies gan no tuvākām, gan arī no tālākām skolām. Pasākuma laikā dažādās aktivitātēs piedalījās interesenti no Rēzeknes vidusskolām un profesionālajām izglītības iestādēm, Dricāniem, Preiļiem, Nautrēniem, Vārkavas, Eglaines (Rugāju novads), Kaunatas, Kārsavas, Balviem, Atašienes, Jēkabpils, Varakļāniem un citām vietām. Plaši pārstāvētais interesentu skaits liecina par to, ka „Zinātnieku nakts” ir saistošs pasākums, kas katru gadu pulcē vienkopus visus tos, kuri vēlas atraktīvā veidā uzzināt zinātnes sasniegumus un ielūkoties zinātnisko laboratoriju darba noslēpumos.

Līga Dumarova (Rēzeknes Valsts ģimnāzija) šāda veida pasākumu Rēzeknes Augstskolā apmeklēja pirmo reizi. Viņai visvairāk atmiņā esot palikuši rādītie eksperimenti. Jauniete atzina, ka uz visām aktivitātēm neesot varējusi paspēt, jo daudz kas esot noticis vienlaicīgi. Eglaines pamatskolas (Rugāju novads) skolnieces Kristiāna Zelča un Inese Loseva arī bija pirmo reizi šajā pasākumā. Meitenes atzina, ka viņām vislabāk patikusi aizraujošā ķīmijas krāsu pasaule un ķīmijas pasaku zeme. Eglaines pamatskolas skolotāja Anita Stalidzāne teica, ka viņai vispirms jau esot prieks par to, ka skolēni esot piekrituši atbraukt uz šo pasākumu. Anitai patīk uzzināt visu jauno un rast jaunas idejas. Arī Didzis Adejanovs (Rēzeknes 1.vidusskola) „Zinātnieku nakts” aktivitātēs iesaistījās pirmo reizi. „Man patika visvairāk par ķērpjiem, daudz ko jaunu uzzinājām. Patika aktivitāte par krāsām,” stāsta Didzis. Savukārt jaunieši no Rēzeknes Valsts ģimnāzijas un Rēzeknes 1.vidusskolas – Alīna Matvejeva, Alla Beļaka, Signe Mičule, Mārtiņš Strods un Sandis Rimša – „Zinātnieku nakti” apmeklēja jau trešo reizi. Viņiem esot patikusi filma „Latgolys laikadečs”, jo tai esot bijis interesants sižets. Tāpat interesanta šķitusi aktivitāte „Ja es būtu ķērpis...”. Kaspars Koļesniks (Rēzeknes Valsts ģimnāzija), Ģirts Pavlovs (Rēzeknes Valsts ģimnāzija) un Mārtiņš Sināts (Rēzeknes 1.vidusskola) atzina, ka viņiem esot patikušas orientēšanās sacensības. Puišu komanda esot ieguvusi godpilno vietu. Kaspars atzina, ka nākošajā gadā varētu ieviest vairāk fizisku aktivitāšu, jo viņi ik gadu nopietni trenējoties. Ģirts piebilda, ka noteikti ir jāsaglabā orientēšanās sacensības, savukārt Mārtiņš pastāstīja, ka viņi esot arī aktīvi dziedājuši karaoki un izdancinājuši meitenes. Rēzeknes Augstskolas Rozes titula ieguvēja Zinību dienā Marta Zvejsalniece un Bruņinieks Rolands Keišs „Zinātnieku nakts” laikā aktīvi piedalījās dažādās aktivitātēs. Rolandam vislabāk esot patikusi karaokes dziedāšana, kā arī aktivitātes „Noķer noziedznieku” un „Jūtu ķīmija”, savukārt Marta atzinīgi izteicās par filmu „Latgolys laikadečs”.

„Zinātnieku nakts 2011” izskaņā pasākuma apmeklētāji piedalījās balvu izlozē un varēja vērot lielisku uguns šovu, kuru piedāvāja mākslinieki no Rīgas. Uguns pūšana, žonglēšana ar degošām lāpām, „uguns yo-yo” mētāšana un dejas ar uguns vēdekļiem maģiskas mūzikas pavadībā neatstāja vienaldzīgu nevienu klātesošo un aizrāva ar savu neatkārtojamību un bīstamo skaistumu.

Ar krāšņu uguns šovu šī gada „Zinātnieku nakts” pasākums arī noslēdzās. Apmeklētāji iepazina brīnumaino un neparasto ķīmijas pasauli un guva pozitīvas emocijas. Par veiksmīgu pasākuma norisi jāpateicas tā sponsoriem - SIA „Latvijas Mobilais Telefons”, SIA „Rēzeknes Gaļas kombināts, Swedbank Rēzeknes filiālei, Dabas aizsardzības pārvaldes Latgales reģionālā administrācijai. Par projekta veiksmīgu izstrādi, norisi un sadarbību ar Latvijas Zinātņu akadēmiju gādāja Rēzeknes Augstskolas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lolita Kivleniece-Kuzņecova.

Uz tikšanos nākošajā gadā, kad „Zinātnieku nakts” Rēzeknes Augstskolā notiks jau piekto reizi!

Rēzeknes Augstskolas Sabiedrisko attiecību nodaļa

Laika un telpu plānojums "Zinātnieku nakts 2011"
"Zinātnieku nakts 2011" afiša
  Fotogalerija


Notikumu kalendārs

Video tiešraides

RA Izdevniecība

Pieslēgties LAIS